ACL Acura D16A1 0.25mm Oversized High Performance Rod Bearing Set 4B1956H-.25
4B1956H-.25
Availability: Item usually ships within 24 hours
Save: 12%
Qty:
Free Shipping!
Description
Connecting Rod Bearing Set 4 - .25mm (0.010") undersize
ADDITIONAL INFORMATION
ACL Acura D16A1 0.25mm Oversized High Performance Rod Bearing Set
Grade Type: Performance
Max Wall: 1.499 MM
Max Wall: 0.059 IN
Outside Diameter: 48.02 MM
Outside Diameter: 1.8906 IN
Outside Diameter: 48 MM
Outside Diameter: 1.8898 IN
Shaft Diameter: 45 MM
Shaft Diameter: 1.7717 IN
Shaft Diameter: 44.98 MM
Shaft Diameter: 1.7709 IN
Width: 0.728 IN
Width: 18.5 MM